Loading...

Legenda vo mojom živote – Nina Simone

3 októbra, 2022

Chcem aby si ma pamätali ako divu od začiatku až do konca, ktorá nikdy nerobila kompromisy v tom, čo cítila o rasizme a o tom, aký by mal byť svet a kto až do konca svojich dní zostal neustále rovnaký

Eunice Kathleen Waymon

Profesionálne známa ako Nina Simone, bola americká speváčka, skladateľka, hudobná aranžérka a aktivistka za občianske práva. Jej hudba zahŕňala širokú škálu štýlov, vrátane klasiky, jazzu, folku, R&B, gospelu a popu. Nina označila svoju hudbu ako Čiernu klasickú hudbu.  

Mladá legenda vo vlastnom živote 

Nina Simone pod menom Eunice Kathleen Waymon sa na narodila v tridsiatich rokoch minulého storočia Tryone v Severnej Karolíne vyrastala v zlých podmienkach, v čase kde rasová nadradenosť a utláčanie černošskej komunity bežnými prejavmi v spoločnosti. Nina napriek všetkému túžila sa stať predovšetkým klasickou koncertnou klaviristkou. 

Nina ukázala svetu svoj talent už vo veku jedenástich rokov, kde predviedla svoj prví klavírny recitál, udalosť ktorá sa konala v miestnej knižnici. Podľa NPR že recitál bol pozoruhodným tým že prvýkrát čo sa rasová nespravodlivosť stala vnímateľnou pre mladú hudobníčku, keď jej rodičia boli prítomný v prvom rade publika. Boli požiadaný, aby sa presťahovali do zadnej časti sály, aby prenechali svoje miesta pre neskoro prichádzajúcich bielych divákov. Nina prestala ďalej pokračovať, pokiaľ jej rodičia neboli znovu usadení v prvom rade. 

Nina si spomenula, že nasledujúci deň. 

“Koža mi rastie trochu tvrdšie, trochu menej nevine a trochu viac čierne” 

Toto je svet, ktorý ste si vytvorili pre seba
teraz v ňom musíte žiť.  

Dnes iba ťažko tomu môžeme uveriť že na zrode hudobnej kariéry Nina Simone sa vôbec nepovažovala za speváčku, snívala že raz bude hrať tie nadčasové skladby na klavíry bez vokálneho sprievodu ktoré ju naučil jej učiteľ Anglického klavíra.   

Podľa jej oficiálnej webovej stránky ukončila strednú školu v roku 1950 a miestnej komunite sa podarilo získať dostatok finančných prostriedkov aby poslali ešte svetom nepoznávanú Ninu Simone na Juliard School and Performing Arts do New Yorku. Leto strávila prípravou na konkurz do prestížneho Curtisovho hudobného inštitútu vo Philadelphii.

Napriek vynikajúcemu výkonu na konkurze Ninu neprijali. Odmietnutie Ninu bolo veľkou ranou, jej ďalší konkurz o rok neskôr taktiež skončil neúspechom i keď absolvovala školenie od profesora na škole Vladimíra Sokoloffa. Vždy cítila že je odmietnutie bolo založené výlučne na jej rase a nespravodlivosť mala na ňu hlboký vplyv.    

Vyčerpáte čo máte a snažíte sa dať každému čo chcete.  

Podla Antlatic City Weekly sa Simone od jedného zo svojich spolužiakov dozvedela že v miestnom bare za hranie na klavíri si môže zarobiť až 90 Dolárov týždenne, to bolo dvojnásobok toho čo zarábala. 

V roku 1954 začala Simone hrať na klavír a spievať v Midtown Bar and Grill v Antlatic City, New Jersy. Bála sa, že jej matka nebude súhlasiť s jej prácou v bare, a tak prijala umelecké meno Nina Simone( Nina – prezývka od bývalého priateľa) a (Simone – po francúzskej herečke Simone Signoret). 

Počas vystupovania v Antlatic City a Philadelphii a vydala svoj debutový album Litte Girl Blue v roku 1958. Simone sa stále snažila stať sa prvou černoškou klasickou klaviristkou a výťažok zo svojho albumu použila na financovanie školenia v klasickej hudbe.  

Simonina verzija ,, I Loves You, Progy’’ z muzikálu Progy a Beats sa stala hitom Top 20 v roku 1959.Rozhodla sa presťahovať do New Yorku aby zúročila svoj úspech. 

Vo veku dvadsaťštyri rokov sa Nina dostala do pozornosti nahrávajúceho priemyslu. V typicky cynickom incidente pre hudobný priemysel však Simone nemala manažéra ani agenta, Nina podpísala práva na album s Nathanovy majiteľom King Records za 3000 Dolárov, ako uviedol Guardian. Po tom čo sa jej verzia “My Baby Just Cares For Me,, stala obrovským hitom, Simone tvrdila že podpísanie zmluvy bez toho aby si prečítala bolo stratou majetku.  

Dobrý náznak mojich pocitov k nemu 

Simone sa vydala v roku 1958 za predavača Dona Rossa. Slovo ,,Búrlivý´´ sa bežne používa na opis života Niny Simone a toto slovo je obzvlášť výstižné, pokiaľ ide o jej milostný život. Simone vo svojej autobiografii tvrdí že si nepamätá dátum kedy sa zobrali. I keď sa spolu presťahovali do New Yorku, aby najlepšie využili Simoninu rastúcu popularitu, no manželstvo im netrvalo dlho. 

V roku 1961 sa Simone vydala za Andrewa Strouda, Harlemského policajného detektíva, ktorý spočiatku Simone bulatil hlavu že pracuje ako bankový pokladník, pričom je veľa príbehov že Andrew kedysi niekoho vyhodil zo strechy budovy Harlmemu.  

Simone zostala vydatá za Andrewa aý do roku 1960, pričom sa jej manžel stal jej manažérom a prevzal kontrolu nad jej fonačnými záležitosťami v celom rozsahu.  

Aj keď podla Riverdale Press to bol Andrew, kto bol zodpovedný za organizovanie mnohých turné počas 60. Rokov, ktoré pomohli priniesť Simoninu hudbu do celého sveta. Simone opísala ho ako najlepšieho manažéra, akého som kedy mala” môjho policajta,,  

V rokoch ich rozvodu v roku 1970 sa ukázalo, že bol tiež Simoniným mučiteľom a podľa NPR sa Simone roky liečila z psychického utrpenia.  

Poviem Vám čo je pre mňa znamená sloboda žiadni strach  

V rokoch 1960 sa Nina Simone stala jednou najhlasnejších a najvidenejších aktivistiek rastúceho hnutia za občianske práva. Nina prilákala počet čiernych intelektuálov ktorích mladá Simone priťahovala do New Yourku, ako napríklad Langston Hungles a James Baldwin. Pomohli jej formovať myslenie o rase a o tom že sloboda je pre všetkých a nemá byť pre podmienená farbou pleti.  

,,Nočné kluby boli špinavé, nahrávanie bolo špinavé, populárna hudba bola špinavá a miešať to politikou sa vzdalo nezmyselné a ponižujúce’’  

Už niet cesty spať, 

Podľa Nininej oficiálnej web stránky Simone nemala rada “ protestnú hudbu” pretože veľa z nej jednoducho odobralo dôstojnosť ľudom ktorých chcela pozdvihnúť.  Ale vražda Medgara Eversa, aktivistu za občianske práva, v Jacksone Mississippi 12 Júna 1936 a bombový útok na baptistický kostol na 16. Ulici v Birminghame v Alabame, ku ktorému došlo 15. Septembra toho istého roku, pri ktorom zahynulo štyri nevinné dievčatá a desiatky ďalších dievčat a ľudí ktorí boli vážne zranený som si uvedomila že už cesty spať neje.  

Simoninou odpoveďou – potom čo ju Andrew odradil od toho, aby išla do ulíc zo zápalnou fľašou protestovať v slepom hneve bola pieseň “ Mississippi Goddam ” v ktorej opísala ako svoju prvú pieseň o občianskych právach a ktorá sa stala kľúčovou hymnou hnutia počas celého desaťročia.

Zvýšte mi dane, zamrazte moje peniaze a syna mi pošlite do Vietnamu. 

Tieto texti protestnej piesne Niny Simone “Backlash Blues” ukazujú na vnímanie čo si myslela, keď sa rozhodla odolať plateniu daní v USA ako protest proti vojne vo Vietname. 

Podľa Antiwarsongs.org bol rastúci tlak daňových úradov vnímaný ako rasizmus a nespravodlivosť nahrávacích spoločností a propagátorov, čo znamenalo, že sa Simone opustila USA v roku 1971 a cestovala a strávila dlhší čas na Barbadose, Anglicku, Belgicku, Šviačiarsku, kde mala sa na krátky čas zaľúbila do premiéra Errolona Barrowona a neskôr strávila čas v Libérii. Simone sa nakoniec usadila vo Francúzku. 

“Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre mladých ľudí, ktorí nevedia, kto sú alebo boli hrdinovia a hrdinky.” 

V roku 1991 vydala Simone svoju autobiografiu I Put a Spell on You (názov prevzatý z jej slávnej piesne z roku 1965). Curtisov hudobný inštitút, ktorý Simone odmietol už v roku 1950, ju v roku 2003 vymenoval za čestnú doktorku hudby a humanitných vied. 

Je to ako elektrina visiaca vo vzduchu. 

Nina Simone vo svojej autobiografii píše, že jej funkciou umelkyne je “… aby sa ľudia cítili na hlbokej úrovni. Je ťažké to opísať, pretože to nie je niečo, čo môžete analyzovať; aby ste sa priblížili k tomu, o čo ide, musíte to hrať. A keď to chytíte, keď máte publikum závislé, vždy to viete, pretože je to ako elektrina visiaca vo vzduchu.” Práve táto elektrina z nej urobila takého dôležitého umelca pre toľkých ľudí a bude to tá elektrina, ktorá bude v nasledujúcich rokoch naďalej zapínať nových ľudí po celom svete. 

Nina Simone zomrela v spánku vo svojom dome v Carry-le-Rout, Bouches-du-Rhone 21. apríla 2003. Jej pohrebnej služby sa zúčastnili Miriam Makeba, Patti Labelle, poetka Sonia Sanchez, herec Ossie Davis a stovky ďalších. Elton John jej poslal kvetinovú poctu so správou: “Bola si najväčšia a milujem ťa”. A odkaz pokračuje… 

Začalo to vtedy, keď sa zrodila zvedavosť po Nine Simone 

Dalo by sa napísať tisíc článkov o Nine Simone o tom aký mala nesmierni hudobný talent a už v ôsmich rokoch dokázala zahrať na klavíri takmer čokoľvek. Ale až dnes pri písaní tohto článku som si naplno uvedomil že Nina Simone čo všetko dokázala, ako dokázala spájať ľudí so svojou hudbou a čomu bola najviac oddaná občianskym právam a postavenie jednotlivca spoločnosti.  

Autor: Martin Horváth

Grafika, ilustračný obrázok : Martin Horváth

Zdroje: https://www.womenshistory.org/education-resources/biographies/nina-simone

https://sk.wikipedia.org/wiki/Nina_Simone

https://sk.wikipedia.org/wiki/Nina_Simone

Pár skladieb od Nini Simone ktoré sa oplatí si vypočuť 

Kategórie :

  • Budem ti veľmi vďačný ak zanecháš komentár, vopred ďakujem za tvoj Feedback

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *