Loading...

5 znakov, že dávate negatívnym ľuďom príliš veľa energie

18 septembra, 2022

Uistite sa, že toxická energia zaberá najmenej miesta vo vašom živote. Boli ste niekedy tak rozrušení niečím hrubým správaním, že ste sa zobudili uprostred noci a mysleli na toho jednotlivca? Alebo ste sa niekedy ocitli pri návrate z práce a každý deň ste sa sťažovali na tú istú osobu?

Negatívni ľudia by mali vo vašom živote zaberať čo najmenej miesta. Napriek tomu ich toxické správanie môže ľahko zabrať viac času a energie, ako si zaslúži.

Či už pracujete po boku neustáleho sťažovateľa, alebo máte do činenia s príliš kritickým kolegom, ktorý trvá na tom, že vaša práca nikdy nie je dosť dobrá, negatívni ľudia môžu spôsobiť zmätok vo vašom živote, ak si nedáte pozor.

Tu je päť náznakov, že dávate negatívnym ľuďom príliš veľa moci vo svojom živote:

1. Veľa o nich hovoríte.

Ventilovanie frustrácie neuvoľňuje váš hnev skutočnosti a to štúdie ukazujú, že pridáva palivo do ohňa. Čím viac hovoríte o niečích nepríjemných návykoch, hrubom správaní alebo urážlivých komentároch, tým väčšiu moc si táto osoba nárokuje počas vášho života.

Nehovoriac o tom, že každá minúta, ktorú strávite sťažovaním sa na niekoho, je ďalších 60 sekúnd vášho života, ktoré ste práve venovali negativite tohto jednotlivca. Mohli ste stráviť rovnaký čas rozprávaním o niečom oveľa produktívnejšom.

2. Myslíte na ne, keď nie sú nablízku.

Rehabilitácia niekoho hrubého správania alebo opakovanie tohto strašného rozhovoru vo vašej hlave znova a znova dáva negatívnej osobe moc nad vašou mysľou. Čím viac času o nich premýšľate, tým viac času im venujete.

Dokonca aj strach z budúcej interakcie s negatívnou osobou tiež dáva tejto individuálnej moci nad vami. Ak strávite dve hodiny strachom z hodinovej udalosti s niekým, necháte túto osobu ukradnúť vám tri hodiny času.

3. Dovolíte im obmedziť váš život.

Hovoriť veci ako: “Moja rodinná dovolenková párty sa každý rok ničí, pretože je tam môj brat”, alebo “Nikdy si svoju dovolenku neužijem, pokiaľ tu bude môj brat”, umožňuje negatívnemu človeku obmedziť váš život.

Uvedomte si závery, ktoré vyvodzujete o tom, aký veľký vplyv má niekto na vás. Rozsiahle zovšeobecnenia a katastrofické predpovede sa pravdepodobne zmenia na seba naplňujúce sa proroctvo, ak ich dovolíte.

4. Necháte ich ovládať vaše emócie.

Frustrácia alebo pocit hnevu nevhodným správaním od niekoho iného je normálny pocit. Nie je však zdravé, ak máte pocit, že niekto iný má kontrolu nad tým, ako sa cítite vy.

Možno, že negatívny človek z vás môže dostať taký vzostup, že vám trvá dve hodiny, kým sa upokojíte. Alebo sa vám možno žalúdok roztrhne pri samotnej myšlienke, že vidíte konkrétneho jedinca. Silné emocionálne a fyziologické reakcie sú znakom toho, že niekto má veľkú kontrolu nad vaším životom.

5. Dovolíte im negatívne ovplyvniť vaše správanie.

Byť obklopený príliš veľkou negativitou môže viesť k postoju “ak ich nemôžete poraziť, pripojte sa k nim”. Takže ak všetci ostatní klamú, podvádzajú a kradnú bez toho, aby za to zaplatili cenu, môžete sa cítiť nútení skočiť na rozbehnutý vlak, len aby ste zostali nad vodou.

Alebo môžete dovoliť svojim emóciám, aby z vás dostali to najlepšie. Možno na sociálnych sieťach hovoríte zlé veci alebo možno začnete byť pasívne agresívni v snahe získať späť trochu kontroly. Bez ohľadu na to, čo robíte, ak to nie je v súlade s vašimi hodnotami, dávate toxickým ľuďom príliš veľkú moc nad vami.

Ako si vziať späť svoju moc

Našťastie existujú spôsoby, ako vziať späť svoju moc negatívnym ľuďom. Aj keď sa nemôžete fyzicky dištancovať od negatívnej osoby, môžete nastaviť zdravé hranice a zabrániť im v vyčerpaní vašej duševnej sily. Rozhodnite sa zamerať na produktívnejšie veci vo svojom živote. Zaviažte sa, že sa so svojimi emóciami vyrovnáte zdravým spôsobom.

A rozhodnite sa zamerať na to, čo môžete ovládať – na svoje myšlienky, pocity a správanie.

Autor: Amy Morin

Pôvodne uverejnené v :  www.psychologytoday.com

Grafika, ilustračný obrázok : Martin Horváth

Kategórie :

  • Budem ti veľmi vďačný ak zanecháš komentár, vopred ďakujem za tvoj Feedback

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *